Dolar : Alış : 2.9146 / Satış : 2.9199
Euro : Alış : 3.2876 / Satış : 3.2936
Rehber TV
HAVA DURUMU
hava durumu

Agri23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 27 Kategoride 13084 İçerik Bulunuyor.

Haber Koridoru
Reklam Alanı

Ağrı Doğru Haber

30 Aralık 2012
Ana Sayfa » Suat ÇELİK » Ağrı Doğru Haber
Ağrı Doğru Haber

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü şekilde geliştiği iletişimin çok hızlı sağlandığı bir zaman diliminin içerisindeyiz.  Kitle iletişim araçlarının insanların hayatına egemen olduğu bir zamanda Ağrı Doğru Haber sitesi bizim için neyi ifade ediyor?

Öncelikle doğru deyince neyi anlıyoruz? Doğru; bir matematik terimi olarak, bir ucundan diğer ucuna yönü değişmeyen çizgi. Eğri ve çarpık karşıtını ifade eden bir kavram. Ayrıca gerçek olan, yalan olmayan akla ve mantığa uygun kurallı olan bir kavram olarak anlıyoruz.

Haber deyince; yeni olmuş bir olayın ilk duyurusu, olan biten vb. konularda bilgisi olmayana duyuracak. Bu iki kavramın birlikte kullanılması sonucu ortaya olumlu bir cümle çıkıyor. Yani olumsuz bir durum yok. Buradan hareketler şunu anlıyoruz; Doğru ve Haber kavramlarının bir arada kullanılması sonucu iki tarafın etkileşimi söz konusu oluyor. Birincisi haberi yapan taraf etkileyen, ikincisi haberi alan taraf etkilenen. Onun için öncelikle haberi yapan tarafa bakalım yukarıda izah ettiğim gibi doğru haber kavramında olumsuzluk söz konusu olmayan bir durum karşımıza çıkıyor. Yani eğri olmayan, düz olan, hatasız olan, aldatmayan, gerçek olan vb. durumlar söz konusu onun için haberi yapanlar şunu iyi bilmeliler ki; yaptıkları haberlerin doğruluğu çok önemli çünkü bizim yapacağımız haberler bir kitle tarafından okununca onun doğruluğu ve kesinliği acısından bir kanaat oluşacak ve bu şekilde bir yargıya varacak ve neticesi bir kanaat oluşacak ve bu şekilde birileri bir yargıya ulaşacak ve sonuç itibari ile haber yapan bir sorumluluğun altına girmiş olacaktır. Doğru yapmazsak toplumun yalan yanlış bilgilerle aldatılmasına sebep olmuş olacağız ki buda büyük bir vebal olacak ve biz bu vebalin altında ezilmiş olacağız. Yalan yanlış haberlerle hak ve hukukun çiğnenmesine sebep olacağız. Adaletsizliğin olduğu ortamlarda kimin haklı kimin haksız olduğu meçhul olacağından, bizde payımıza düşen zulmü görmüş olacağız.

Etkilenen tarafa gelince öncelikle haberi yapan ve haber olan tarafların güvenirliğine iyi bakmalıyız. Yani kişilerin fikirleri ve söylemleri çok önemli kim sağlam kim çürük kim doğru kim eğri bunlara bakıp kanaat sahibi olmalıyız. Haberi yapan tarafı ve haber olan tarafı tahlil etmeliyiz hangisinin yaşantısı daha sağlam temeller üzerine kurulu. Hayatında doğru çizgiler var mı? Yoksa zikzaklı bir yaşantıları mı var? İşte bu kriterlere göre hareket edersek haberi alan olarak yani etkilenen olarak aldatılmamış oluruz. Yok bu kriterlere göre hareket etmezsek hayat bizim için hiçbir doğruluğu olmayan haberler dolmuş olacak ve hayal mahsulü senaryolarla oluşan haberlerle insanlar hakkında olumsuz yargılara varmış olacağız.

Bunun önüne geçmek için her zaman olayların tahlilini yapmadan hareket etmemeliyiz. Bu vesileyle Ağrı Doğru Haber’in hayırlı olmasını ve haber ekibinin dosdoğru  haberler yapmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Allah’a emanet olun.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
İhya Promosyon

BENZER HABERLER

Reklam Alanı

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
| Sitemiz Abonesidir. | Site Haritası |

Günlük, Güncel, Son Dakika Ağrı Haberleri-Ağrı Haberleri

Günlük, Güncel, Son Dakika Ağrı Haberleri-Ağrı Haberleri

sanalbasin.com üyesidir