Hac kuraları çekildi

Hac kuraları çekildi

Türkiye'de 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği bu yılın hac kurası, bugün çekildi.,

Türkiye'de 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği 2018 hac kuraları, bugün çekildi.

Diyanet İşler Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda elektronik ortamda yapılacak. Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında "Oda Tercihli" veya "Otel Tercihli" hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecek. Kura sonuçlarında asil ve yedek tasnifi yapılmayacağı gibi Diyanet ve acente ayırımı da yapılmayacak.

Kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Kamuoyuna açık yapılacak kuranın sonuçlarına, bugün saat: 21.00'den itibaren "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.

Kesin kayıtlar 5 Şubat'ta başlayacak

Kurada 'Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 05-16 Şubat 2018 tarihleri arasında "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabilecek.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 22 Şubat - 02 Mart 2018 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2018 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş "şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları" ile "gazi ve eşlerinden" müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.

Gidiş ve dönüş tarihleri

Hac ibadeti için mukaddes topraklara gidişler 17 Temmuz 2018'de başlayacak, 15 Ağustos 2018'de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

316 bin yeni kayıt

2018 yılında hacca gitmek için 316 bin 857 kişi ilk defa kayıt yaptırdı. Daha önce hac kaydı olup, Başkanlık tarafından kayıtları yenilenen 1 milyon 804 bin 110 kişi ile birlikte kuraya toplam 2 milyon 120 bin 967 kişi katılacak.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması için eğitim ve seminerler düzenleyecek.


Önceki Sevgi Evlerinde kalan çocuklara kayak eğitimi verildi
Sonraki Soğuk havalarda kalbinize iyi bakın