"28 Şubat süreci her yönüyle aydınlatılmalı"

 

Mazlumder Ağrı Şubesi 28 Şubat yıl dönümü nedeni ile bir basın açıklaması düzenledi.

 

Merkez Camii önünde Mazlumder tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya STK'ların yanı sıra halkda destek verdi.

"28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük" "28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin" "Son 28 Şubat Olsun" yazılı döviz pankartların açıldığı açıklamada sık sık tekbirler getirildi.

Açıklama önce kısa bir konuşma yapan Şube Başkanı Yüksel Aslan, Ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat Darbe Girişiminin üzerinden 21 yıl geçtiğini, bugün burada sürecin mağdurlarına özgürlük için değil de, suçluların cezalarını çektiklerini, dinimize, ülkemize ve insanımıza kast edenlerin yanlarına kar kalmadığını haykırmak için toplanmış olmayı dilediklerini söyledi.

 

Aslan, "Maalesef 28 Şubat süreci bazen örtülü bazen aleni bazen resmi bazen de gayri resmi devam etmektedir. Sürecin mağdurları da tüm çabalarımıza, haykırışlarımıza rağmen Bin yıllık cezalarını çekmekte ve ne siyasi nede hukuki anlamda somut bir adım atılmamaktadır."dedi.

Basın açıklamasını Mazlumder Ağrı Şube Başkan Yardımcısı Güven Tatlı okudu.

"21 yıldır ertelenen bu sorun hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişmesine rağmen 20 - 25 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan darbe mağduru Müslüman siyasi mahpuslar ve bunların aileleri yönünden etkisini en ağır şekilde devam ettirmektedir" diyen Tatlı, çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Güven Tatlı, "28 Şubatın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı; bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı;brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde dönem yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmak açık bir zulümdür.Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerekmektedir. Unutulmasın ki mazlumların ahı bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Bahse konu hak talebinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir." şeklinde konuştu.(Ömer Adıgüzel - İLKHA)

 

 

 


Önceki İstifa eden de işsizlik maaşı alabilir
Sonraki Kalp Krizi sırasında alınması gereken 8 önlem