Vicdan Konvoyu, Ağrı'dan yola çıktı

Vicdan Konvoyu, Ağrı'dan yola çıktı

Suriye'de hapishanelerde tutulan ve işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için organize edilen "Vicdan Konvoyu"na destek amacıyla Ağrı'dan bir grup gönüllü kadın, Hatay'a uğurlandı.

Konvoy hareketinden önce bir basın açıklaması yapıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan gönüllülerden Ayşe Engin, 13 bin 581 kadının Suriye rejiminin zindanlarında işkenceye uğradığına dikkat çekti.

Engin açıklamasında tecavüze uğrayan bazı bayanların intihar ettiğini belirterek: "Tespit edilen 13 bin 581 kadın Suriye rejiminin zindanlarında işkence ve diğer zalimane muamelelere maruz kaldı ve tecavüze uğradı. Şu an 417'si kız çocuğu olmak üzere tespit edilebilen 6 bin 736 kadın halen bu vahşeti yaşıyor, Suriye rejiminin hapishanelerinde ölümü bekliyor. Tecavüz ve işkence mağduru kadınlardan bazıları intihar etti. Bu hapishanelerden kurtulanlardan bazıları aramızda ve bir Gün kendilerine yapılanların hesabının sorulması umuduyla yaşama tutunmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

8 Mart sabahı Hatay'da olacaklarını belirten Engin şunları söyledi:

"Biz onları kurtarmak için bir şey yapmaya karar verdik. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların sesini tüm dünyaya duyurmak ve serbest bırakılmalarını talep etmek için kadınlar için vicdan konvoyunu yola çıkarıyoruz. Biz kadınlar Ağrı'dan yola çıkıyoruz. Suriye sınırına ulaşacak büyük konvoy ile sınırda buluşacağız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sabahı Hatay'dan tüm dünyaya sesleneceğiz. Sembolümüz olan 6 bin 736 adet oyalı yazmayı mahpus kadınlarımızın adına taşıyacağız. Vicdan Konvoyu, Suriye'deki mazlum kadınların sesidir."

Açıklamadan sonra Hülya Gökçe'nin yaptığı duanın ardından kadınların bulunduğu araç konvoyu Hatay'a doğru yola çıktı.


Önceki Ağrılılardan önemli buluş
Sonraki Ağrı'da okuma-yazma seferberliği