Doğubayazıt’ta Cami-Çocuk Buluşması Programı Yapıldı

Doğubayazıt’ta Cami-Çocuk Buluşması Programı Yapıldı

Doğubayazıt İlçe Müftülüğü, 'Cami Çocuk Buluşması' programı kapsamında, Yaz Kur'an Kurslarında eğitim gören çocukları camiyle buluşturdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 81 ilde il müftülüklerince gerçekleştirilmesi planladığı program çerçevesinde Doğubayazıt İlçe Müftülüğü tarafından, Yaz Kur'an Kurslarında eğitim gören çocuklar, Mehmet Beyazıt (Merkez) Camii'nde düzenlenen programla camide buluştu.

 

Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan ve İlçe Müftü Vekili Mehmet Dursun'un katılımıyla gerçekleşen "Cami, Çocuk Buluşması" adlı programda, Yaz Kur'an Kurslarında eğitim alan öğrenciler, camide bir araya geldi.

 

Yoğun katılımın olduğu gözlenen programda Yaz Kur'an Kurslarında Kur'an-ı Kerim'i okumasını öğrenen çocuklar için bir dizi etkinlik düzenlendi. Programda çocuklar Kur'an kurslarında öğrendikleri ezan, mevlit, dua, ilahi ve çeşitli dallarda yeteneklerini sergiledi.

 

Sunuculuğunu Fatih Cami İmamı Ahmet Yardımcı’nın yaptığı program, Kur’an tilaveti ile başladı. Programda İlçe Müftü Vekili Mehmet Dursun bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmanın ardından farklı camilerden gelen öğrenciler ilahiler okudu.

 

Program sonrası açıklamalarda bulunan Ahmed-i Hani Cami İmam Hatibi Sefa Tortumluoğlu, Kuran Kursu sürecine dair programlardan bahsetti. Tortumluoğlu, Ramazan ayından sonra öğrencilerin camilere rağbet ettiğini belirterek şunları söyledi,’’ Yaz Kuran Kursuna 12 haziranda başladık. Yaklaşık 3 ay gibi bir zaman diliminde gerçekleşti. Yarın Allah’ın izniyle resmi olarak bitecek. Biz Ramazan sebebiyle başladığımız 1-2 hafta oruçtur, mukabeledir, teravihtir, öğrencileri fazla toplayamadık. Ama Ramazanın çıkmasından sonra öğrenci artışı oldu. 75-80 öğrencimiz oldu. Bunların hepsiyle özel olarak tek tek 3 tane hoca arkadaşla beraber ilgilenmeye çalıştık. Elif Ba cüzünü bilmeyenlere Elif Ba cüzünü öğrettik. Kuran okuyan arkadaşlara Kuranı Kerimlerini geliştirmelerine yardımcı olduk. Sosyal aktiviteler olsun hafta sonları olsun. Kuran öğretimi sürecinde  öğrencilerle iç içe olmaya hocadan ziyade ağabey kardeş olmaya çalıştık.

 

Tortumluoğlu Kuran kurslarının belli ay ve günler haricinde de devam etmesi gerektiğini söyleyerek,’’Öğrenciler arasında Kuran okuyamayan arkadaşlar vardı. Çat pat Kuran bilenler belli bir seviyeye geliyor yalnız bu eğitim 30 gün 60 gün 90 günde olmuyor. Bunun tecvidi var mahreci var bunların hepsinin öğrenilmesi için belli bir zaman dilimi lazım. Mesela bir insanın sıfırdan başlayıp hafız olmasının süresi minimum 2 senedir. 2 sene içinde eğer öğrenci arzusu ve isteği varsa bunu belli ederse 2 sene içerisinde öğrenci mükemmel bir derece hafız olabiliyor. Bizim amacımız Allah nasip ederse yarın resmi olarak Kuran Kursları bitiyor. Pazartesinden itibaren hem okullarına gidecekler hem de gelip Kuranlarını öğrenecekler. Biz aynı şekilde devam edeceğiz. Öğrenci var Elif Ba’ya yeni geçmiş ve ya orta dereceye güzel seviyeye gelmiş ama kurs bitti. Biz ne yapacağız o adamın her zaman peşinde olacağız. Yarın bu adam İmam Hatibe yada başka bir okula gidecek. Bu çocuklar Müslüman çocuğu. Bu çocukların dinini imanını bilmesi için Kuranı okuması lazım. Allah’ın emrettiği şeyleri yapması lazım. Bizde bu sebebiyetle öğrenci kardeşlerimize inşallah bundan sonra gerek okullar açılana kadar gerek okul devamında öğrencilere elimizden geldiğince Kuran okumalarını ne kadar üst seviyeye taşıyabilirsek bizim için bir kardır. Biz şimdi onun mücadelesini vereceğiz. Allah nasip ederse pazartesi günüde yine aynı şekilde sabah 9 da 10 da gelecekler bunun yanında işte yine sosyal aktivitelerimiz olacak.’’dedi.

 

Tortumluoğlu son olarak camilerde yapılan aktivitelerden söz edip, çocukların camilerle iç içe olması gerektiğini ve camilere devam edilmesini vurguladı,’’ Kurs süresince; Pikniğe götürdük, halı sahaya götürdük, turnuvalar düzenledik, güreş yaptırdık camiler içinde. Cami ile çocuk her zaman iç içe olması lazım. Eski Diyanet İşleri Başkanı’nın bir sözü vardı. Demişti ki Mehmet Görmez Hoca,’ eğer camide çocuk yoksa o nesilden korkun’ bizde bunu örnek alarak camide çocukları hiçbir zaman korkutmadık. Onları sevdirerek onlara Kuran’ı aşılayarak devam ettirmeye çalışacağız. Çocukları gerek okullar açılana kadar gerek okullar açıldığı zaman öğrenci gelmeye devam etsin bir veya bir buçuk saat gelse ders çalışsa o adamda hiçbir sıkıntı olmaz. Öğrencilere Yaz Kuran Kursunda ezberler yaptırdık. Kelime-i Şahadet’i küçük küçük kardeşlerimiz öğrendi. Rabbena dualarını öğrettik. Namazda okunacak duaları, namaz nasıl kılınır, namazda neler yapılır, nelere dikkat edilir bunları öğrettik. Rabbim cümle İslam aleminin hizmetlerini daim eylesin. Öğrencilerimizi, yavrularımızı Kuran’dan ayırmasın. Rabbim bizleri vesile kılmış bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Rabbim inşallah mükâfatını hem dünyada hem ahirette bize verir.’’

 

Program cami çıkışında dağıtılan ikramlarla son buldu. (Mutlu Zeren-İLKHA)

 


Önceki Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı
Sonraki Hamdler Allah'a'dır, Allah'tan, başka ilah yoktur.