iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Türkiye'de satışa çıktı

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Türkiye'de satışa çıktı

Apple'ın 12 Eylül'de tanıtımını gerçekleştirdiği yeni akıllı telefonları iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Türkiye'de satışa çıktı. 4.199 ila 5.599 TL arasında değişen fiyatlarla satılan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için geçtiğimiz akşam kuyruk oluştu. Apple mağazalarının önünde bekleyen müşteriler, Türkiye'de satılan ilk iPhone 8'e sahip olmak için adeta birbirleriyle yarıştı.

Bilindiği üzere Apple henüz iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ı satışa sundu. ‘Gelmiş geçmiş en iyi iPhone' olarak lanse edilen iPhone X ise ABD'de 3 Kasım'da satışa çıkacak. Bu telefonun Türkiye'ye gelmesinin Aralık ayını bulacağı ifade ediliyor.

Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları

Apple Türkiye'nin yeni iPhone'lar için belirlediği fiyat listesi şu şekilde:

iPhone 8 64 GB – 4.199 TL

iPhone 8 256 GB – 4.999 TL

iPhone 8 Plus 64 GB – 4.799 TL

iPhone 8 Plus 256 GB – 5.599 TL

iPhone X 64 GB – 6.099 TL

iPhone X 256 GB – 6.899 TL

iPhone 8'de beklenenin tersine 3 GB değil 2 GB RAM kullanılıyor. Apple'ın burada bir iyileştirme yapmaması bir hayli eleştiri topladı. iPhone 8 ve 8 Plus'ın iki hafıza seçeneği var 64 ve 256 GB.

12-megapiksel kamerası bulunan iPhone 8'de 4 LED flaş desteği bulunuyor. Kamerada dikkat çeken en büyük yenilik ise 60 fps'de 4K video çekebilme özelliği. Bu da görüntünün çok daha akıcı olacağı anlamına geliyor. Ayrıca Slow Motion çekimlerde ise 240 fps çekim elde edilebiliyor.

Selfie kamerası olarak Apple, tıpkı iPhone 7'de olduğu gibi 7-megapiksellik bir ön kamera tercih etti. Fakat iPhone 8'de bu kameranın diyafram aralığı çok daha fazla olacak ve böylece düşük ışıkta ön kamera daha net görüntü verecek.

iPhone 8'de beklenen nihayet oldu ve kablosuz şarj özelliği eklendi. Böylece yeni İPhone'a sahip olan kullanıcılar, kablosuz şarj cihazıyla birlikte bu özellikten faydalanabilecek.

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Türkiye'de telefonların fazlasıyla pahalı olduğu hepimizin malumu; tüketiciler ise fazla para vermemek adına yurtdışından daha ucuza telefon getirmeye çalışıyor. Peki telefon alırken nelere dikkat etmeli? Her pasaport kullanılabilir mi? IMEI kaydı yapılmayan telefonlara ne oluyor? Pasaportunuzu telefona kaydettirirken sizi bekleyen tehlike ne? Okumadan asla telefon almayın!

Yurt dışından getirilen cihazımı Türkiye'de kullanabilir miyim?
Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabiliyor. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılıyor.

Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?
IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekiyor. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar)

Cihazımın IMEI numarasını bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?
IMEI numarası cihazın *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebiliyor.

Yurt dışından gelen cihazımı kayıt altına aldırmam için herhangi bir süre sınırı bulunuyor mu?
Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?
Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

e-Devlet kapısı üzerinden kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?
e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekiyor.

Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekiyor?
e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (149.20 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?
Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmeli.

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?
E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?
Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebiliyor.

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?
Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkün

Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?
e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilir.

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?
lgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

Yolcu beraberinde getirilen cihazın kayıt altına alındıktan sonra ana kart değişimi yapılır ise kayıt işlemini nasıl yapabilirim?
ilk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekiyor.

Değişim belgesinde neler bulunması gerekiyor?
Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekiyor.

Yurt dışından yeni geldim ancak beraberimde cihaz getirmedim. Pasaport kayıt hakkımı ücretsiz veya ücretli olarak bir başkasına verebilir miyim?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor. Bu düzenleme çerçevesinde ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait. O nedenle pasaport kaydı yaptırırken buna aman dikkat!

Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazımı kayıt altına aldırabilir miyim?
Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazlar kayıt altına alınmıyor.

Yurt dışından gelirken iki adet cihaz aldım. Kayıt işlemi yaptırabilir miyim?
Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlendi.

18 yaşından küçükler için cihaz kaydı yapılabilir mi?
18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

Cihazımın IMEI bilgisinin değiştirilmiş olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya BTK'nın Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

Yurtiçinden satın almış olduğum cihazımın IMEI numarasını sorguladım. “Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” uyarısını aldım. Ne yapmalıyım?
Cihazın satın alındığı yere başvurulması gerekiyor. Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na bildirilmesi gerekiyor. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilip haberleşmeye kapatılıyor.

Yurtiçinden satın almış olduğum cihazın kayıt dışı olduğunu öğrendim, buna ilişkin sahip olduğum haklar neler?
Bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.


Önceki HÜDA PAR Ağrı Merkez ilçe kongresi yapıldı
Sonraki Kimlikte yeni dönem. İsim vermeye yeni kural