Kar yağışına dikkat

Kar yağışına dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu gece saatlerinden itibaren Ağrı Bolu ve Kastamonu ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde başlayacağı tahmin edilen kar yağışlarına karşı uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, Türkiye genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Van ve Iğdır çevreleri dışında Türkiye genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba gününden itibaren Ağrı'da Kar yağışının beklendiği ve Perşembe gününde devam edeceği tahmin ediliyor.Hava sıcaklığının -1 derecenin altına inmesi beklenirken olası kar yağışına karşı vatandaşların dikkatli olması tavsiye edildi.

Genellikle yağmur ve sağanakş, Marmara'nın doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Göller Yöresi ve Doğu Anadolu'da yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Antalya'nın doğu ilçelerinde ve Adana çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak, bu gece saatlerinden itibaren Bolu ve Kastamonu ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde başlayacağı tahmin edilen karla karışık yağmur ve kar yağışlarının, yarın yer yer kuvvetli (10-20 cm) , 1500 m üzeri rakıma sahip yerlerde yoğun (20 cm üzeri) olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının Türkiye genelinde hissedilir derecede (4 ila 8 derece) azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı!

Yağışların; Antalya'nın doğu ilçeleri ve Adana çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, yıldırım ve hortum riski) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Kuvvetli kar yağışı uyarısı!

Bu gece saatlerinden itibaren Bolu ve Kastamonu ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde başlayacağı tahmin edilen karla karışık yağmur ve kar yağışlarının, yarın yer yer kuvvetli (10-20 cm), 1500 m üzeri rakıma sahip yerlerde yoğun (20 cm üzeri) olması bekleniyor. Başta Bolu Dağı geçidinde olmak üzere kuvvetli kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Yarın sabah saatlerinden itibaren İç Anadolu'nun doğusunda görülecek kar yağışlarının Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Yozgat il merkezlerinde 2 ila 5 cm, yüksek kesimlerinde 5 ila 20 cm örtü yapması bekleniyor. Bölgede bu sezonun ilk kar yağışlarının görülmesi beklendiğinden başta yüksek kesimlerde olmak üzere kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

BÖLGELERDE HAVA

Marmara: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Bilecik ve Bursa'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Ege: Parçalı, çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya'nın doğu ilçeleri ve Adana çevrelerinde kuvvetli olmak üzere gece saatlerinden sonra Toroslar mevkii ve Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç Anadolu'nun doğusunda görüleceği tahmin edilen kar yağışlarının Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Yozgat il merkezlerinde 2 ila 5 cm, yüksek kesimlerinde 5 ila 20 cm örtü yapması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece saatlerinden itibaren Bolu ve Kastamonu ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde başlayacağı tahmin edilen karla karışık yağmur ve kar yağışlarının, yarın yer yer kuvvetli (10-20 cm), 1500 m üzeri rakıma sahip yerlerde yoğun (20 cm üzeri) olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin yağmurlu, yarın iç kesimlerinin karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, yükseklerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI İLLERDE HAVA

Adana: Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 16°C

Ankara: Parçalı, çok bulutlu ve yağmurve sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı 5°C

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13°C

Erzurum: Parçalı, zamanla çok bulutlu, aralıklı yağmur, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı 8°C

İstanbul: Çok bulutlu, il geneli yağmur ve sağanak yağışlı 8°C

Manisa: Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 11°C

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu 20°C

Zonguldak: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8°C


Önceki Ağrı 1970 Spor kendi evinde Erciş Belediye Spor’u 2-0 yenerek galibiyet serisini sürdürdü
Sonraki Yılın ilk Kar yağışı başladı