Kar ve Sis'in etkili olduğu Ağrı'da 32 köy yolu ulaşıma kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi illerinden Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum'da, karın ardından soğuyan hava hayatı olumsuz etkiledi. Bazı illerde oluşan sis kartpostallık görüntüler oluşturdu.

02 Aralık 2021 - 17:42
Dün başlayan ve akşam saatlerinde ara ara etkisini sürdüren kar yağışı nedeni ile Ağrı'da 32 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kentte gece aralıklarla etkisini sürdüren kar, sabaha doğru yerini soğuk havaya bıraktı.

Kentte yoğun sis de görüş mesafesini düşürdü.


Bu nedenle Ağrı'yı komşu illere bağlayan kara yolları ve şehir içi ulaşımda sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti.

Ağrı İl Özel İdaresi ekiplerinin kontrolü altında bulunan 3 bin 285 km yol ağı için modeli yüksek greyder, dozer, kar bıçaklı kamyon, treyler, loder ve JCB’den oluşan 82 iş makinesi, 91 personel ve 8 adet mobil destek ekibi oluşturdu.

Ayrıca oluşan sis ve ağaçlarda kar tanelerinin donması nedeni ile güzel görseller oluştu. Bazı vatandaşlar kartpostallık görüntüler elde etmek için telefonları ile çekim yaptı.


Vatandaşlardan Bülent İstemihan, "Dünden beri yağan kar yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Ağaçların üzerinde yağan kar taneleri dondu. Güzel manzaralar oluşturdu. Sisten dolayı kartpostallık görüntüler oluştu." dedi.

Diğer bir vatandaş Burkan Budak ise, "Dün kar yağdı, bugün ulaşımda biraz zorluk çektik. Hava sisli ulaşımlar biraz zor. Allah şoförlerimize yardımcı olsun. Bu sene kış geç başladı, böyle gitmesini temenni ediyorduk artık vakti gelmişti yağdı." ifadelerini kullandı.

Ardahan'da hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü kentte yol ve kaldırımlar buzla kaplandı.

Yolların buz tutması sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekti.


Kars'ta da kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava nedeniyle araçların camları buzla kaplandı.

Sarıkamış ilçesinde de bina çatılarında buz sakıtları oluştu.

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri kent genelinde kar küreme çalışması yapıyor.

Dün etkili olan kar sonrasında Erzurum’da cadde ve sokaklarda buzlanma oluştu, belediye ekipleri kar ve buz temizleme çalışması yaptı.

Kentte soğuk sebebiyle bina çatılarında buz sarkıtları oluştu, araçların camları buz tuttu.


Erzurum'da dün etkili olan kar yağışı yerini soğuk havaya bıraktı.

Öte yandan bölge genelinde gece hava sıcaklığı sıfırın altında Erzurum'da 14, Kars'ta 11, Ağrı'da 11, Ardahan'da 11, Bayburt'ta 3 olarak ölçüldü. Erzincan 0 ve Iğdır'da ise 2 derece olarak ölçüldü. (İLKHA)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum