28 Şubat mağdurları hâlen cezaevlerinde'

28 Şubat mağdurları hâlen cezaevlerinde'

​Mazlumder Ağrı Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında 28 Şubat mağdurlarının devam eden mağduriyetlerinin bir an önce gerekli yasal düzenlemelerle giderilmesi gerektiği belirtildi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Ağrı Şubesi tarafından 28 Şubat Mağdurları için basın açıklaması düzenlendi.

Mazlumder Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan yaptığı açıklamada, 28 Şubat zulmünü ve hukuksuzluğunun mağdurlarını unutturmama adına başlattıkları basın açıklamaları ve eylemlerin yılmadan devam edeceğini belirtti.

Yüksel Aslan, Mazlumder Ağrı Şubesi olarak başlattıkları bu eylemi her ayın 28'inde unutturmama adına devam ettireceklerini belirterek "Geç kalan adaletin adalet olmadığını hatırlatıyor, devlet yetkililerinden biran önce bu meseleyi ertelemeden çözüme götürmelerini talep ediyoruz." dedi.

Mazlumder Ağrı Şubesi Dernek binasında yapılan basın açıklamasını dernek üyesi Özcan Kaya okudu.

Özcan Kaya, “İçeriden dışarı taşan iftar soframızda birbirimizin derdiyle dertlenmeyi, sembolik de olsa mahpusların sıkıntısını paylaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yapılan girişimlerin sonuçsuz kaldığının altını çizen Özcan Kaya, “Konuyla ilgili bugüne kadar yaptığımız onlarca eylem ve söyleşi, yüzlerce ziyaret ve farklı çevrelerden duyarlı insanların neredeyse bir kitaba sığmayacak çapta gayretleriyle dile getirilen talepler, maalesef somut bir karşılık bulmamıştır. Yeni bir seçim sürecine girildiği bugünlerde, 20-25 Ramazan ayını ve 40-50 Bayramı içeride geçiren 28 Şubat mahpusları için, yıllar değişmiş, hükümetler değişmiş, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişmiş ama mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında hiç bir şey değişmemiştir. Ne kadar ironiktir ki, 28 Şubat’ta darbe yaptığı mahkemece tescil edilip müebbet hapis cezası alan darbeciler ayda bir imza karşılığı salıverilirken darbenin hakiki mağdurları halen cezaevlerinde tutulmaktadırlar.” dedi.

28 Şubat mağdurlarının yetkililer tarafından defalarca dillendirilmesine rağmen herhangi bir girişimin yapılmamış olmasının çelişki olduğunu söyleyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı’nın defalarca, Başbakan’ın birkaç kez dillendirdiği, mecliste defalarca gündeme gelen bu hukuksuzluk karşısında somut bir adli, idari ya da yasal adım atılmamış olması ciddi çelişkileri içerisinde barındırmaktadır.

Ve bizler! Bu çelişkileri ortaya sermek, duymayan kulak, görmeyen göz, sızlamayan vicdan kalmasın, hiçbir mazeret ileri sürülemesin diye bir kez daha buradayız.

Aradan geçen 21 yıla rağmen 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulmamış olduğunu, 20 yılı aşan sürelerle cezaevlerinde tutulan 600’e yakın mahpus ve bu mahpusların aileleri için darbenin devam ettiğini haykırmak için buradayız.

Beraat etmesi gerekirken bir torba dosyaya dâhil edilen; en ağır yorumda bile adli nitelikli süreli hapis cezası alması gerekirken siyasi nitelikli müebbet hapis cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD’de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız ve işkenceli sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpuslarına özgürlük talebiyle buradayız.” (Ömer Adıgüzel-İLKHA) 

 


 

Bakan Eroğlu'ndan dere yatakları uyarısı


Önceki Jandarma Genel Komutanı Ağrı'da
Sonraki “HÜDA PAR milletin inancına, diline ve değerlerine sahip çıkacaktır”