28 Şubat zulmü son bulsun

28 Şubat zulmü son bulsun

MAZLUMDER Ağrı Şubesi, 28 Şubat mağdurlarının devam eden mağduriyetlerini hatırlatarak biran önce gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır dedi.

Mazlumder Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan ve Yönetim kurulu üyeleri Şube binasında bir basın açıklaması düzenleyerek 28 şubat darbesinin Mağdurları halen cezaevlerinde tutuluyor olmasına tepki gösterdiler.

Mazlumder Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan , 28 Şubat darbesi ile ilgili olarak her ayın 28’inde Mazlumder Genel Merkez ve Şubelerimizle ortak basın açıklaması yapmaya devam ediyoruz diyerek , Mazlum-Der Ağrı Şubesi olarak, hala tutuklu bulunan 28 Şubat mağdurları için yasal düzenlemelerin yapılana kadar basın açıklamalarımız devam edecek ifadelerine yer verdi.

Mazlumder Ağrı Şubesi dernek binasında düzenlenen basın açıklamasını Mazlum-Der GYK Üyesi ve  Ağrı Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Polat okudu. 

Basın Açıklamasının Tam Metni :

 

28 ŞUBAT DARBESİNİN

MAĞDURLARI HALEN CEZAEVLERİNDE TUTULUYOR!

28 Şubat Darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada nihayet bir karar verilmiştir.Geç de olsa “28 Şubat”,mahkeme tarafından bir darbe olarak tescil edilmişvedarbenin önemli figürleri müebbet hapis cezası ile cezalandırılmışlardır.

Ne var ki, adaletsiz bir şekilde ve önyargılı yollarla müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla mağdur edilen 28 Şubat yargı mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz maalesef bugüne kadar karşılık bulmamıştır. Oysa onlar, yargı tarafından da tescil edilmiş olan bir darbenin aktörlerinin brifingleri ile bu haksız cezaları almışlardı.

Bu durum garabetin bir boyutu iken, ikinci bir boyutu ise sayısı üçü-beşi geçemese de bazı “yeniden yargılama” kararlarının, infaz ertelemesi yapılmaksızın devam ettirilmesidir. Haklarında hüküm verilen 28 Şubat darbecileri tutuksuz yargılanırken, mağdurların devam eden tutukluluklarıhiçbir vicdan tarafından kabul edilemez. Yaşanılan garabet, yargı ciddiyetsizliğinin boyutunu gözler önüne sermiştir.

Ocak ayından beri sürdürdüğümüz kampanya çerçevesindeyeniden yargılama yapılmasını,mağduriyetlerin giderilmesini ve 20 yılı aşkın sürelerdir içeride tutulan mahpusların derhal serbest bırakılmasını talep ettik. Bu süreçte çok şey söylendi ama ne yazık ki ne siyasi iktidar,ne meclis,ne de yargı bu konuda üzerine düşen sorumluluğuyerine getirdi.

Hukuksuzluğun bu derece ayyuka çıktığı bir konudaböylesi bir sessizlik ve tavırsızlık endişe ve utanç vericidir.

Defalarca tekrar ettiğimiz gibi çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan ve bize göre seçimlerden ya da öncelikli sorun diye ortaya konulan diğer sorunlardan çok daha öncelikli, acil olan bu sorun hemen şimdi çözülmelidir.

MAZLUMDER olarak,

-          Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz.

-          TBMM’yi, mecliste birinci parti olan Ak Partiyi ve ana muhalefet olan CHP’yi,28 Şubat mahpuslarının sorununu “öncelikli mesele” haline getirmeye,sorunun çözümünü sağlayacak yasal düzenlemeleri bir an önce yapmaya çağırıyoruz.

Sorunun devam etmesi halinde Ramazan ayındaki basın açıklamamızı, 26 Mayıs Cumartesigünü,kitlesel olarak cezaevleri önünde iftar eşliğinde gerçekleştireceğimizişimdiden deklare ederiz.


Önceki İL MÜFTÜLÜĞÜNDEN ENGELLİLERE ZİYARET
Sonraki Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması bölge finali Diyarbakır'da yapıldı