Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması bölge finali Diyarbakır'da yapıldı

Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması bölge finali Diyarbakır'da yapıldı

2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde tertip edilen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması bölge finali Diyarbakır'da yapıldı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında, Din Görevlileri Arası Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması bölge finali İslam Âleminin 5'inci Harem-i Şerifi olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camii'nde yapıldı.

Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması bölge finaline Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Mardin illerinin il birincileri katıldı.

Yarışmada jüri üyesi olarak, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Ali Özdemir, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Diyarbakır Yüksek Dini İhtisas Merkezi Müdürü Fatih Çakmak, Sur İlçe Müftüsü İsmail Fakirullah ve Diyarbakır Yüksek Dini İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Kasım Uyan görev yaptı.

 

"Böyle bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktan mutluyuz"

Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'na ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, "Kendi illerinde Kur'an'ı Kerim-i güzel okuyup birinci olmuş kardeşlerimiz bugün buradalar. Böyle bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktan mutluyuz." dedi.

Karabayır "Diyanet İşleri Başkanlığımız 1986'dan bu yana 1-7 Ekim tarihlerini Camiler Haftası olarak ilan etmiştir. Bu kapsamda her yıl birçok etkinlik düzenlenmekteydi. 2003 yılında ise yeni bir düzenleme yapılarak Camiler haftası, Camiler ve Din Görevlileri Haftası adını aldı. Bu haftanın oluşmasının sebebi ise Diyanet İşleri Başkanlığımızda çalışan tüm arkadaşlarımızın performansını yükseltme, birlik, beraberlik ve muhabbetle hizmet etme hususunda onların teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında Cami ve Din Görevlisi arkadaşlarımızın toplum tarafından tanınmaları ve hizmetlerini artırmaları maksadıyla da bu hafta düzenlendi. Bu haftanın düzenlenmesinden önce çeşitli yarışmalar yapılıyor. Kur'an kursu hocaları, Kur'an'ı Kerim'i güzel okuma, hafızlık yarışmaları, hutbe yazma, şiir yazma, özellikle topluma hizmet maksadıyla üretmiş oldukları projelerini sunuyorlar. Bu yarışmalar önce kendi illerinde yapılıyor. İl birincileri bölgelere gönderiliyor. Bizim şu anda Diyarbakır'da yapmış olduğumuz Kur'an'ı Kerim-i güzel okuma yarışması 8 ilin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Mardin illerinde Kur'an'ı Kerim-i güzel okuyup birinci olmuş kardeşlerimiz bugün buradalar. Burada da yarışacaklar. Burada birinci olacak kardeşimiz eylül ayında Kahramanmaraş'ta yapılacak Türkiye finaline katılacak. Orada birinci olan kardeşimiz camiler ve din görevlileri haftasında düzenlenen merasimle taltif edilecek." ifadelerini kullandı.

Elazığ'dan Cabir Karataş bölge birincisi oldu

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Ali Özdemir, yarışma öncesi yaptığı açıklamada puanlama yapılırken nelere dikkat edileceğini anlattı. Buna göre her vakıf, vasıl ve iptida hatasından bir puan, manayı bozacak şekilde kelimeyi ve harekeyi yanlı okumadan meydana gelen galattan iki puan, eksik ve zayıf tecvit meharic sıfat uygulamasından 0,5 puan, hariç ve tedvir usulünden 5 puan düşürüleceğini söyledi. Eda, sada makam, terennüm ve meal yönünden değerlendirme ise seçici kurul üyelerinin takdirine bırakıldı.

Birbirinden güzel okunan Kur'an-ı Kerim tilavetleri sonucunda Elazığ'dan Cabir Karataş birinci, Batman'dan Havzullah Kavak ikinci ve Diyarbakır'dan İsrafil Uluş üçüncü oldu.

Yarışma sonucunda dereceye giren görevlilere ve tüm katılımcılara çeşitli hediyeler taktim edildi.  (Mehmet Çelik-İLKHA) 


Önceki 28 Şubat zulmü son bulsun
Sonraki Dünyanın en hızlı bilgisayarında sona doğru