Kablosuz genişbant teknolojilerinde bir ilk

Kablosuz genişbant teknolojilerinde bir ilk

Türk Telekom, Nokia’nın kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet erişimi sunan Wireless PON teknolojisini Türkiye’de ilk kez denedi.

Türk Telekom, kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet çözümü sunan WPON (Wireless Passive Optical Network – Kablosuz Pasif Optik Ağ) teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, müşteri deneyimini iyileştirecek ve operasyonel açıdan maliyet tasarrufu sağlayacak yeni teknoloji hakkında bilgi vererek, “Nokia ile ülkemizde ilk kez gerçekleştirmiş olduğumuz yüksek hızlı Wireless PON denemelerinde, 60 GHz milimetre dalga frekansında yeni nesil sabit kablosuz genişbant teknolojisi kullanarak yakın mesafelerde 5G ve Fiber transfer hızlarına ulaşmayı başardık” diye konuştu.

KABLOSUZ SABİT BAĞLANTIDA 5G VE FİBER TEKNOLOJİLERİNDE OLDUĞU GİBİ YÜKSEK HIZLARA ERİŞİLDİ

Elde ettikleri sonuçların son derece tatmin edici olduğunu aktaran Kıraç, Kablosuz WPON çözümünün Türk Telekom’un yaygın ve yüksek kapasiteli fiber gücü ile birleşmesi sonucunda  Fiber hızlarına ulaştıklarını belirterek “Böylelikle özellikle üniversite, hastane, havalimanı gibi büyük yerleşkelerde sunduğumuz sabit fiber genişbant hizmetini yaymak amacıyla benzer teknolojilerin kullanımının önünü açmış bulunuyoruz” dedi.

WPON teknolojisinin çalışma prensibi hakkında da bilgi veren Kıraç, sabit fiber hatta bağlı bir kablosuz erişim noktası tarafından 60 GHz frekansı üzerinden iletilen sinyal ile kablosuz internet erişimi sağlandığını söyledi. Ankara’daki yeni Genel Müdürlük binasında bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde yapmış oldukları testlerde, 2,46 Gbps’e varan bağlantı hızına ulaştıklarını kaydeden Kıraç, “Ulaşmış olduğumuz hızlar, tüm cihazlardan Ultra HD çözünürlükte filmler gibi büyük boyutlu dosyaları eşzamanlı olarak indirmeye ve 8K kalitesinde TV izlemeye olanak tanıyor. Aynı zamanda da akıllı ev uygulamaları, bulut hizmetleri ve çevrimiçi oyun gibi yoğun bant genişliği ihtiyacı duyan yeni servisleri rahatlıkla kaldıracak kapasitede” diye aktardı.

Nokia Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Başkanı Mikko Lavanti ise “Türk Telekom iş birliği ile Kablosuz PON servisimizi Türkiye’de denemiş olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. WPON çözümümüz,  belli noktalarda Türk Telekom’un altyapı maliyetlerini düşüreceği gibi, evde ve işte internet aboneleri için yüksek hızda sabit internet erişimi sağlayarak son noktada ihtiyaç duyulan esnekliği sağlayacak” diye konuştu.


Önceki İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri nelerdir?
Sonraki Mazlumder Ağrı Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu Yapıldı