Termal turizm için yapılan köprünün açılışı yapıldı

Termal turizm için yapılan köprünün açılışı yapıldı

Ağrı'da, termal otellerin ve fizik tedavi hastanesinin yapılacağı alana ulaşımın sağlanması amacıyla inşa edilen köprünün açılışı Vali Elban’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Ağrı-Van Karayolu üzerinde Ahmed-i Hani Havalimanı karşısında yapılması planlanan 50 yataklı fizik tedavi hastanesi ile otellerin ulaşımı için köprü inşa edildi.

Dambat olarak adlandırılan bölgede geçen yıl yapılan sondaj çalışmalarında 48 derece sıcaklıkta jeotermal kaynağa ulaşılmasının ardından, termal turizmde adından söz ettirecek proje kapsamında yapılan 142 metre uzunluğundaki köprü tamamlanarak Ağrı Valisi Süleyman Elban ve beraberindekilerle açılışı gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Tandoğan Topçu'nun duasının ardından kurban kesildi ve açılış kurdelesi kesildi.

1280 metrede 48 derece jeotermal alanda yapılacak fizik tedavi hastanesi ve otellerin Ağrı'nın turizmini kalkındıracağını ifade eden Vali Süleyman Elban, "Sağlık Bakanlığınca yapılan tahlil sonucunda bu suyun fevkalade sağlık açısından tedavi özelliği yüksek ve kaliteli bir kaplıca suyu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bir metreküp suda 285 kilogram tuz var ve onun da ayrı bir tedavi edici özelliği var. Böyle güzel bir alanı biz de artık termal turizme ve ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak, insanımıza hizmet edecek bir alana dönüştürelim diye çalışmalara başladık." dedi.

Vali Elban, "İlimizin hem uzunluk açısından hem de ayak açıklığı açısından en uzun köprüsünü yaptık ve bu alanı havalimanı kavşağına bağlamış olduk. Jeotermal alanın bulunduğu bölgede 800 metrelik sahada imar planını yaptık. Önümüzdeki hafta fizik tedavi hastanesinin temelini de atacağız. Ekim ayı içerisinde de günübirlik tesisin temelini ve yine diğer otellerin olacağı alanda yatırımcılarımızın talebi var. Dolayısıyla orada da kaplıca otelleri olacak. Bu bölgeyi daha cazip hale getirmek için burada inşallah başka sürprizler de olacak." diye konuştu.

Vali Elban, konuşmasının ardından beraberindekilerle köprüden yürüyerek geçip jeotermal alanda incelemede bulundu.


Önceki Türkiye'nin çatısında meyve yetiştiriyorlar
Sonraki Yerli ve yabancı turizmin gözde mekânı: İshak Paşa Sarayı