​Ağrı'da 155 bin öğrenci yazılım eğitimi aldı

​Ağrı'da 155 bin öğrenci yazılım eğitimi aldı

2 yıl önce Ağrı'da başlatılan KODLAAĞRI projesi kapsamında yazılım, kodlama, robotik alanında 155 bin öğrenci eğitim alarak, ilin bilim ve teknoloji noktasında makus talihinin yıkılması hedefleniyor.

Ağrı Valiliği öncülüğünde başlatılan KODLAAĞRI projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Ağrı'da 1 Kasım 2017 yılında başlayan ve Ağrı'daki tüm öğrencilerin temel eğitimle birlikte kodlama eğitimi almasını amaçlayarak sürdürülen KODLAĞRI projesinde bir üst aşamaya geçildi

Yeni aşamada Dijital Ağrı Nesli (D.A.N. 10.04) projesi olarak sürdürülecek proje kapsamında Ağrı'da eğitim alan tüm öğrencilerin, kendi çalışmalarını hayata geçirmesi ve kullanılabilir ürünlerle son kullanıcılarla buluşması hedefleniyor.

Ağrı Kültür ve Kongre Merkezinde projenin tanıtımı ile ilgili öğretmenlere verilen seminer de konuşan Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, projeyi bir üst seviyeye çıkarmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Mehmet Faruk Tekin, “KodlAğrı Projemiz biliyorsunuz, bu yılla birlikte üç yıldır devam etmekte olan bir proje. Biz projemize Sayın Valimizin önderliğinde ve himayelerinde başladık. Onların maddi ve manevi destekleri ile bu aşamaya geldik. Bundan sonra da bu projemizi bir üst seviyeye çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projemizi daha da ileri seviyelere taşıyacağız.” dedi.

"155 bin öğrenci yazılım eğitimi aldı"

Projede varılan yeni aşama ile ilgili öğretmenlere seminer veren Eğitim Uzmanı Ali Mert Karaköy, seminer sonrası yaptığı açıklamada, KODLAAĞRI Projesinin yeni aşamada DAN 10.04 adı altında sürdürüleceğini söyledi.

9 bin 300 eğitmen ile 155 bin öğrenciye yazılım almasını sağladıklarının altını çizen Karaköy, "1 Kasım 2017'den bugüne kadar, iki yıl içinde toplam 250 okulda çalışma yürütüldü. 155 bin öğrencinin iki yıl içerisinde yazılım eğitimi alması sağlandı. Yaklaşık 100 adet organizasyonla, üretilen öğrenci projeleri hem basına hem de ailelere ve halka sunuldu. İki yıl içinde 9 bin 300 eğitmen, KODLAAĞRI projesi kapsamında kendi okullarında ve başka okullara fayda sağlamak için eğitim aldı. KODLAAĞRI, artık yeni adıyla D.A.N. 10.04. yeni eğitimleri hedefliyoruz." dedi.

Eğitim Uzmanı Nihat Baran Menteş, ise şunları söyledi: "Hayata geçirilen projelerle birlikte, eğitim almış tüm öğrencilerimizin eğitim süreçlerine aldıkları eğitimleri destekleyici, tamamlayıcı, bilgi ve eğitimlerle yeni projelerin de geliştirileceği D.A.N. 10.04 kapsamında, İstanbul'dan ve Türkiye'nin farklı illerinden gelecek yazılım uzmanları, tasarım uzmanları, oyun geliştiricileri, öğretim üyeleri ve eğitim uzmanları, öğrenci projelerini inceleyecek, bu sayede tüm öğrenci projeleri sonuçlandırılarak, öğrencilerin yazılım-tasarım gibi dijital-teknolojik alanları kendilerine meslek haline getirerek bunlardan para kazanabilmeleri hedefliyor. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde planlanan bir diğer proje olan, Ağrı İl Merkezi'ndeki eski halk kütüphanesinin restore edilmesiyle birlikte, içerisine eğitim süreçlerini tamamlamış öğrencilere ofis ortamı, çalışma ortamının sağlanacağı Start- Up (girişimcilik) Cafe de hayata geçirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.Önceki Ağrı'da sarı yeşil kırmızı tonlarla renk cümbüşü
Sonraki Tutak'ta istihdam seferberliği anlatıldı