Bilim insanlarını şaşırtan gizemli beyin!

Bilim insanlarını şaşırtan gizemli beyin!

İngiliz arkeologlar, 2.600 yıl önce öldürülen eski bir insana ait kafatası buldular ve içerindeki beynin neden iyi durumda olduğunu keşfettiler. Beynin bugüne kadar bozulmadan kalması bilim insanlarını şaşırttı.

İngiliz arkeologlar, 2.600 yıl önce öldürülen eski bir insana ait kafatası buldular ve içerideki beynin neden iyi durumda olduğunu keşfettiler.

Phys.org'a göre, araştırmacılar beynin dokularının moleküler yapısını analiz ettiler ve bunun sonucunda bazıları protein bağışıklığına yanıt verecek kadar etkili olan 800 protein içeriyordu. Bu proteinler, günümüz insan beyninde bulunanlardan daha kararlı olan güçlendirilmiş popülasyonlar oluşturdu ve bu kısmen beynin neden iyi, bozulmamış durumda kaldığını açıklayabilir.

Ayrıca, kafatasının bulunduğu çevredeki ortamın, beyni iyi durumda tutmada önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Bir grup arkeologun bu kafatasını, İngiliz Hessington köyü yakınlarında başka bir doku ve saçtan yoksun bir bataklık deliğinde bulduğu bildirildi.

Beyin materyallerinin çok sayıda yağ hücresi nedeniyle ölümden birkaç dakika sonra çözülmeye başladığını belirten bilim insanları şaşkınlığını gizleyemedi. Bulunan bu kafatasını daha gizemli hale getiren ise, yumuşak dokuyu koruyan koruma zırhının olmaması


Önceki Saatte 350 kilometre hız yapan sürücüsüz tren sefere başladı
Sonraki Uyuz vakalarında artış: Kıyafet ve yatak çarşaflarıyla bulaşabilir