Siirt'te Kısa süreli kar yağışı bile Siirtlileri sevindirdi

Siirt'te Kısa süreli kar yağışı bile Siirtlileri sevindirdi

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesiyle birlikte beklenen kar yağışı kısa süreli olsa da gerçekleşti.

Son yıllarda, özellikle son 15 yıl içerisinde tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Siirt'te de çok sayıda barajın tamamlanıp faaliyete geçmesi iklim değişikliğine neden oldu

 

Su havzası oluşturan barajların, yakın çevresinde yağışlarla ilgili oluşturduğu etki biliniyor. Buna en bariz örnek olarak yanı başımızdaki barajları gösterebiliriz. Barajlar yapılmadan önce Siirt çok sık bir şekilde kar yağışı alırdı. Fakat Al Kumru ve Kirazlı Barajı'ndan sonra bu bölgelere kar düşmez oldu.

 

Hem çocukların karne alması hem de uzun süredir beklenen karın yağmasıyla büyük bir sevinç yaşadığını ifade den vatandaşlardan Mahmut Kahraman, karın toprağın mayası olduğunu ve çiftçilerin dört gözle kar yağışını beklediğini kaydetti.

 

"Tarımla uğraşan çiftçilerin dört gözle beklediği bir kardı"

 

Kahraman, "Kar yağışı Rabbimizin takdiridir, bizim hesabımız ayrıdır, O'nun hesabı ayrı. Beklediğimiz bir kar yağışıydı. Özellikle tarımla ilgilenen çiftçilerin dört gözle beklediği bir kardı. Siirtlilerin eski bir lafı vardır; 'Rabbim kışımızı kış, yazımızı yaz eylesin.' derlerdi. Kar toprağın mayasıdır. Kar olmadan hiçbir şey olmaz. Karın yağmasını bekliyorduk ve çok özlemiştik. Özellikle ben çiftçilikle uğraştığım için biz bu karın yağışını dört gözle bekliyorduk." ifadelerini kullandı

 

"Yağan kar hastalıkları silip süpürecek"

 

Bu kar vesilesiyle hastalanan insanların tekrar sağlığına kavuşacağını, yağan karın da oluşan hastalıkları silip süpüreceğini dile getiren Kahraman, kuru soğuktan dolayı insanların hasta düştüğünü, bu nedenle de hastaneye akın ettiğini söyledi.

 

Kahraman, "Çiftçilikle severek uğraşıyorum ama karın yağması Rabbimin takdiridir. Çünkü Rabbimiz bilir, biz bilmeyiz. Bundan 4 gün önce Siirt Devlet Hastanesine gittim, kuyruk diz boyu ve herkes… özellikle çocuklar ve gençler hastaydı. Kuru bir öksürük ve boğaz enfeksiyonu şikâyetleri oldukça artış gösteriyordu. İnşallah karın yağışıyla bu hastalıklar bitecek." dedi.


Önceki Siirt'te Kısa süreli kar yağışı bile Siirtlileri sevindirdi
Sonraki Öğrencilerin sömestir hediyesi buz patenin açılışı yapıldı