Ağrı'da Siyer Yarışması heyecanı yaşandı

Ağrı'da Siyer Yarışması heyecanı yaşandı

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen Siyer Yarışması, Ağrı'da soğuk havaya rağmen yoğun ilgi gördü. Şube Başkanı Arif Yılmaz, sınava hazırlanan öğrencilerin ailelerine televizyon ve telefonları kapattırıp hazırlandıklarını belirtti.

Türkiye geneli 'O'nun Oku O'nu Yaşa' temalı Siyer Yarışması, Ağrı'da da yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

 

Katılımcılar, Ağrı'nın merkez ve 5 ilçesinde gerçekleştirilen yarışmaya sabahın erken saatlerinden gelerek girdi. Sınav için merkeze bağlı 25-30 kilometre uzaklıktaki köylerden bile yüzlerce öğrenci aileleri ile eksi 15 dereceyi bulan soğuğa rağmen gelip katılım gösterdiler.

 

Sınav hakkında açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Ağrı Şube Başkanı Arif Yılmaz, havanın soğuk olmasına rağmen insanların katılım göstermesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

 

Arif Yılmaz, "Yani Hava çok soğuk. Bunu belirtmek istiyorum. Hava sıcaklığı şu an eksi 15-20 derece. Hamdolsun bu havanın soğukluğuna rağmen halkımız ciddi anlamda bir teveccüh gösterdi. Çok ciddi bir kalabalık var. Belki böyle binlerle ifade edilir. Belki çok daha fazla insan şu an sınava girmiş durumdadır." dedi.

 

"Bu sınav insanlara evlerde televizyon ve tabletleri kapattırdı"

 

Sıvanın kaybedenin olmadığına vurgu yapan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak 10 yıl oldu bu yarışmayı düzenliyoruz. Her geçen gün kat ve kat katılımda bir sayı atışı oluyor. Tabii ki diyoruz kaybedeni aslında olmayan bir sınavdır bu. Gerçekten bu işin kaybedeni yok. İnsanlar, Peygamber Efendimizin hayatını okuyarak başlı başına kazanmıştır. Az önce velilerle, aileler ile görüştük. Aileler gayet heyecanlı, öğrenciler yine öyle heyecanlı. Öğrencilerin ve ailelerinin dedikleri şeyler şunlar; binlerce insana bu kitabı okuttuk. Bu kitapla beraber çocuklar aslında ailelerine, babalarına, ev halkına televizyonu kapattırmışlar. Telefonu bir yana bırakmışlardır. Malum biliyorsunuz, bu son dönemde insanların elinde telefon, evlerinde televizyon ve tabletler düşmüyor. Burada peygamberin hayatını o aileleri okumuşlar.

 

Yılmaz son olarak, "2 ilçemiz hariç tüm ilçelerimizde ve kent merkezinde sınavı gerçekleştiriyoruz. Şu anda 20'nin üzerinde okulda sınav gerçekleşiyor, tabii görevli sayısı deseniz fazladır. Bu işte gönüllülük esasıyla hareket eden kardeşlerimiz bu işi sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı.

 

Sınava katılan Emre Kılıç, "Ben çok heyecanlıyım. Sonuçta sınavı kazanmasam da Peygamberimizin hayatını öğrenmiş oldum." dedi.

 

Cumali Yılmaz adlı katılımcı ise uzun süredir çalıştığını ve derece yapmayı beklediğini söyledi. Bu sınav ile Peygamberin hayatını öğrenmenin de kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirtti.

 

Öğrencisini sabah erkenden alıp sınava getiren Cumali Öztürk adlı veli ise sınava getirdiği oğlundan derece yapmasını beklediğini, derece yapmasa bile Peygamberin hayatını öğrenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

 

Hamur ilçesine bağlı Dedemaksut köyünden gelen Hakan Demir adlı öğrenci ise şunları söyledi:

 

Kitabı 3 defa okudum. Peygamber efendimizin hayatı ve mucizelerini, ilk Müslümanları öğrendim. Çok faydalı oldu. Peygamberimizin hayatını öğrenmek ödüllerden daha önemli.

Sadık Öner adlı öğrenci ise 18 kilometre uzaklıktaki Muratbucağı köyünden geldiğini ve sınava çok hazırlandığını söyledi. (Ömer Adıgüzel - İLKHA)


Önceki Kızılay Ağrı Şubesi kar nedeniyle yolda kalan sürücülere yiyecek ve içecek ikram etti
Sonraki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı'da cenaze namazına katıldı