İslami STK'lardan Yüzyılın Anlaşmasına tepkiler devam ediyor

İslami STK'lardan Yüzyılın Anlaşmasına tepkiler devam ediyor

Trump tarafından açıklanan Yüzyılın Anlaşması planına tepki gösteren Ağrı'da faaliyet gösteren STK'lar, ABD ve israil'in bu cesareti İslam ümmetinin parçalanmışlığından aldığını ifade ettiler.

ABD Başkanı Trump tarafından açıklanan Yüzyılın Anlaşması şer planı ile ilgili konuşan STK temsilcileri, sözkonusu planı asrın işgali olarak tanımladılar. Amerika'nın bu cüretkarlığının İslam ümmetinin parçalanmışlığından kaynaklandığını kaydeden STK'lar, vahdet ve birlikteliğin sağlanması ile bir güç oluşturulması gerektiğini söylediler.

 

IHH Ağrı Şubesi Başkanı Kerem Engin, planın asıl amacının büyük israil devletinin kurulması olduğunu bu durumu durdurabilmenin ise İslam ülkeleri tarafından oluşturulacak bir güç ile mümkün olabileceğini kaydetti. 

 

"israil sadece güçten anlar"

 

"Yüzyılın anlaşması tam yüz karası bir anlaşmadır" diyen Engin, "Amerika'nın pervasızca tutumu, özellikle İslam ülkelerinin parçalanmışlığı, bölünmüşlüğü ve halkı Müslüman olan birçok İslam ülkesi başkan, yöneticilerinin satılık vicdanlara sahip olmasından kaynaklanıyor. İslam ülkelerinin bölünmüşlüğü ve parçalanmışlığı, küresel emperyalizmin bölgemizden pervasızca hareket etmesinin en büyük ana nedenidir. Bu plandaki amaç büyük israil devletinin adım adım inşa edilmesidir. Ne yazık ki, İslam ülkeleri olarak buna şahitlik ediyoruz böyle bir çağda. Bunu önlemenin, bu mantığı ortadan kaldırabilmenin veya bu kadar pervasızca tutumları sergilenmemesi için yapılabilecek şey daha öncede birçok meselede dile getirildiği gibi ümmetin vahdetinin sağalabilmesi, birlik-beraberliğin oluşturulmasıdır. Rahmetli Erbakan Hoca'nın çok güzel bir sözü var, "israil güçten anlar" diye. Hakikaten bu noktaya geldiğimizde görüyoruz ki, israil sadece güçten anlar, siyonit anlayış, sömürgeci, yayılmacı bir anlayışla bugüne kadar Filistinlileri yerlerinden etti. Ve bunu peyder pey, periyodik olarak yapmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

 

"Gayret ortaya koymasak daha büyük acılar yaşarız"

 

Kerem Engin, "Dün Şam'ı, Kahire'yi kaybettik, yarın Mekke'yi, Medine'yi, Kudüs'ü, İstanbul'u kaybedeceğiz belki. Bu pervasızlık böyle devam eder gider eğer kendimize bu anlamda Müminlerin, Müslümanların birlikteliğini sağlayacak o temel dinamikleri harekete geçirmek ve inancımızın bizi bir araya getirmesine dair gayreti ortaya koymazsak daha büyük acılar yaşarız." şeklinde konuştu.  

 

Diyanet-Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar ise yaptığı açıklamada, bu kararın Müslümanlar için hiç hükmünde olduğunu söyledi.

 

Yasin Çınar, ""Yüzyılın Anlaşması" planı Filistin halkına karşı yeni bir işgal hareketidir. Filistin Direniş Hareketi Hamas, '"Yüzyılın Anlaşması" planına karşı verilecek mücadelenin başarılı olabilmesi için Filistin yönetimi ile siyonist israil rejimi arasındaki güvenlik işbirliğini bir an önce sona erdirmelidir bir an önce' diye açıklama yaptı. Ameri Birleşik Devleti Başkanı Trump, Kudüs'ün işgalci, Siyonist rejiminin başkenti olarak görmesi Müslümanlar için bir hiçtir, kabul edilmesi mümkün değildir." dedi.

 

Çınar, "Filistin asırlardır Osmanlı himayesinde, İslam'ın mabedi olmayı sürdürmüş Müslümanlar için kutsal bir değer taşımaktadır. Filistin normal bir toprak parçası, Kudüs normal bir şehir değildir. İslam'ın onuru, şerefi, kutsal değerleridir. Kabul edilmesi mümkün olmayan bu sözde barış planı dört bir yanı emperyalist güçlerin dokunuşları ile kan gölüne çevrilen coğrafyamızı daha da karanlığa itmekten başka bir anlam taşımamaktadır. Dolayısıyla Filistin ve Kudüs sadece bir Ortadoğu meselesi değildir. İslam'ın ve dünyanın meselesidir. Ortadoğu'da barışın gelmesi, huzurun sağlanması için Amerikan emperyalizmi ve israil faşizmi kirli ellerini Filistin ve Kudüs topraklarından çekmelidirler. Bugün insanlık bütün enbiyanın Kudüs'te ilan ettiği barış, adalet ve merhamet çağrılarını bir kez daha çiğnemiştir. Hem de asrın işgalini, asrın barışı diye takdim ederek. Hem de bir milletin özgürlüğünü ve bir ümmetin mukaddesatını satın alınabileceğini ilan ederek. Biz Müslümanlar olarak bu yüzyılın anlaşmasını asla ve asla kabul etmemekteyiz. Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğimizi sağlamaktayız. Bu yüzden kafir Amerika ve siyonist emperyalizme karşı bütün Müslümanların bir arada kalmasını temenni ediyorum." diye konuştu. (Ömer Adıgüzel - İLKHA)


Önceki HÜDA PAR İl Başkan Yardımcısının acı günü
Sonraki Ağrı'da sağlık ekipleri kepçe eşliğinde hastaya ulaştı