ĞRI PATNOS’A MENBA KALİTESİNDE SU TEMİN EDECEK SU ARITMA TESİSİNDE YÜZDE 28 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI

ĞRI PATNOS’A MENBA KALİTESİNDE SU TEMİN EDECEK SU ARITMA TESİSİNDE YÜZDE 28 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI

TESİS İLE İLÇEYE YILLIK 10 MİLYON METREKÜP SU TEMİN EDİLECEK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Ağrı’nın Patnos ilçesine inşa edilen ve ilçeye menba kalitesinde su temin edecek olan içme suyu arıtma tesisinde yüzde 28 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Tesisin tamamlanarak hizmete alınması ile ilçeye yıllık 10 milyon metreküp içeme suyu temin edilecek.

Sulama Tesisleri Ağrılı Çiftçilere 74 Milyon Lira Ek Gelir Sağladı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ağrı’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.  Bu çerçevede son 14 yılda Ağrı’ya 1 adet baraj inşa eden ve 150.000 dekar araziyi sulamaya açan DSİ, Ağrılı çiftçilere yıllık 74 milyon TL zirai gelir artışı sağladı. Ağrı’da 40 derenin ıslahını da tamamlayan DSİ, şimdi ise Patnos’un uzun vadeli içme suyu problemini inşa edeceği içme suyu arıtma tesisi ile menba kalitesinde çözüyor.

Patnos’un 2055 Yılına Kadar Olan İçme Suyu İhtiyacı Çözülecek

Patnos’a yıllık 10 milyon metreküp su temin edecek olan arıtma tesisi inşaatında idari bina, ısı merkezi, trafo jeneratör binası, kimya binası, klor binası, giriş havalandırma, giriş vana odası, arıtılmış su deposu kaba inşaat ve duvar imalatları ve çevre ihata duvarı tamamlandı. Durultucu üniteleri, manevra odası, belt filtre binası, geri yıkama suyu tutma tankı,  makine bloğu, bekçi binası temel imalatlarının da tamamlandığı tesiste, perde ve döşeme beton imalatları ile taşkın tahliye ve drenaj hatları,  elektrik ve mekanik imalat çalışmaları ise devam ediyor. Yüzde 28 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan ve 2019 yılında hizmete alınması hedeflenen arıtma tesisi ile Patnos’un 2055 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı çözülmüş olacak.

Şehirlerin Uzun Vadeli Su İhtiyaçları Göz Önünde Bulunduruluyor

Su kaynağını Patnos Barajı’nın oluşturduğu bu tesisi yaklaşık 24 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ettiklerini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Planlamalarımızı yaparken şehirlerin uzun vadeli su ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. İçme suyu problemlerini çözerken günlük geçici tedbirler almıyoruz. Planlarımız uzun vadeli ve o ilin gelecekteki nüfus durumuna göre oluşturuluyor. Bu çerçevede yapımı devam eden Patnos İçme Suyu Arıtma tesisinde de çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor” değerlendirmesinde bulundu.


Önceki 10 Rütbeli Asker Fetö'den Tutuklandı
Sonraki Ağrı Belediyesi 3 yeni araç aldı